Chilika Development Authority
Skip to Navigation | Skip to Content
IncreaseText Size Reset Font Size Decrease Text Size
Chilika Development Authority

Fish

 
BIRD FISH ALGAL PLANT PHYTOPLANKTON
 
Fishes of Chilika
(** New records during post-restoration period)
(* Post-restoration inventory)
Sl. No. Family Sl. No. Species
1 Hemiscyllidae (Bamboo sharks) 1 Chiloscyllium indicum (Gmelin, 1789)**
2 Carcharhininidae (Requiem sharks) 1 Carcharhinus leucas (Muller & Henle, 1839)**
2 Carcharhinus limbatus (Muller & Henle, 1839)
3 Carcharhinus melanopterus (Quoy & Gaimard, 1824)
4 Glyphis gangeticus (Muller & Henle, 1839)
5 Scoliodon laticaudus (Muller & Henle, 1839)*
3 Sphyrnidae (Hammerheaded shark) 1 Eusphyra blochii (Cuvier, 1816)**
2 Sphyrna lewini (Griffith & Smith, 1834)**
4 Pristidae (Saw fish) 1 Pristis pectinata (Latham, 1794)
5 Rhinobatidae (Guitar fishes) 1 Rhynchobatus djeddensis (Forsskal, 1776)**
6 Dasyatidae (Stingrays) 1 Himantura imbricate (Bloch & Schneider, 1801)
2 Himantura marginata (Blyth, 1860)**
3 Himantura uarnak (Forsskal, 1775)*
4 Himantura walga (Muller & Henle, 1841)*
5 Pastinachus sephen (Forsskal, 1775)*
7 Myliobatidae (Eaglerays) 1 Aetobatus flagellum (Bloch & Schneider, 1801)*
2 Aetobatus narinari (Euphrasen, 1790)*
3 Aetomylaeus nichofii (Bloch & Schneider, 1801)*
8 Notopteridae (Featherbacks) 1 Chitala Chitala (Hamilton, 1822)*
2 Notopterus notopterus (Pallas, 1769)*
9 Elopidae (Tenpounders) 1 Elops machnata (Forsskal, 1775)*
10 Megalopidae (Tarpons) 1 Megalops cyprinoides (Broussonet, 1782) *
11 Anguillidae (Freshwater eels) 1 Anguilla bengalensis bengalensis (Gray, 1831) *
2 Anguilla bicolor bicolor McClelland, 1844*
12 Muraenidae (Moray eels) 1 Strophidon sathete (Hamilton, 1822) *
13 Ophichthidae (Snake eels) 1 Lamnostoma orientalis (McClelland, 1844)
2 Pisodonophis boro (Hamilton, 1822) *
3 Pisodonophis cancrivorus (Richardson, 1848)
14 Muraenesocidae (Pike congers) 1 Congresox  talabonoides ( Bleeker, 1853) *
2 Muraenesox  bagio (Hamilton,1822) **
3 Muraenesox cinereus (Forsskål, 1775) *
15 Clupeidae (Herrings & allies) 1 Amblygaster leiogaster (Valenciennes, 1847) **
2 Amblygaster sirm (Walbaum, 1792)
3 Anodontostoma chacunda (Hamilton, 1822) *
4 Corica soborna Hamilton, 1822*
5 Dussumieria acuta Valenciennes, 1847
6 Dussumieria elopsoides Bleeker, 1849**
7 Ehirava fluviatilis Deraniyagala, 1929**
8 Escualosa thoracata (Valenciennes, 1847) *
9 Gonialosa manmina (Hamilton, 1822) *
10 Gudusia chapra (Hamilton, 1822) *
11 Hilsa kelee (Cuvier, 1829) *
12 Nematalosa nasus (Bloch, 1795) *
13 Sardinella fimbriata ( Valenciennes, 1847) **
14 Sardinella longiceps (Valenciennes, 1847) **
15 Sardinella melanura (Cuvier, 1829)
16 Tenualosa ilisha (Hamilton, 1822) *
17 Tenualosa  toli (Valenciennes, 1847) **
16 Engraulidae (Anchovies)  1 Setipinna phasa (Hamilton, 1822)
2 Stolephorus baganensis Hardenberg, 1933*
3 Stolephorus commersonnii Lacepède, 1803*
4 Stolephorus dubiosus Wongratana, 1883*
5 Stolephorus indicus (Van Hasselt, 1823)*
6 Thryssa gautamiensis Babu Rao, 1971**
7 Thryssa hamiltonii Gray, 1835*
8 Thryssa kammalensoides Wongratana, 1883   
9 Thryssa malabarica (Bloch, 1795) *
10 Thryssa mystax (Bloch & Schneider, 1801) *
11 Thryssa polybranchialis Wongratana, 1983*
12 Thryssa purava (Hamilton, 1822) *
13 Thryssa setirostris (Broussonet, 1782) **
14 Thryssa vitrirostris (Gilchrist & Thompson, 1908) **
17 Chirocentridae (Wolf herrings) 1 Chirocentrus dorab (Forsskål, 1775)
18 Pristigasteridae (Pellonas)     1 Ilisha elongata ([Bennett], 1830) **
2 Ilisha megaloptera (Swainson, 1839) *
3 Ilisha melastoma (Bloch & Schneider, 1801)
4 Opisthopterus tardoore (Cuvier, 1829) **
19 Chanidae (Milkfish) 1 Chanos chanos (Forsskål, 1775) *
20 Cyprinidae (Carps & minnows)                       1 Amblypharyngodon mola (Hamilton, 1822) *
2 Chela cachius (Hamilton, 1822)*
3 Laubuca laubuca (Hamilton, 1822) *
4 Cirrhinus mrigala (Hamilton, 1822) *
5 Cirrhinus reba (Hamilton, 1822) *
6 Crossocheilus latius (Hamilton, 1822)
7 Danio rerio (Hamilton, 1822)
8 Esomus danricus (Hamilton, 1822) *
9 Catla catla (Hamiltton, 1822) *
10 Labeo boga (Hamilton, 1822) **
11 Labeo calbasu (Hamilton, 1822)*
12 Labeo gonius (Hamilton, 1822) **
13 Labeo rohita ( Hamilton, 1822) *
14 Osteobrama cotio peninsularis Silas, 1952**
15 Osteobrama vigorsii (Sykes, 1839)
16 Puntius chola (Hamilton, 1822) *
17 Puntius sarana (Hamilton, 1822) *
18 Puntius sophore (Hamilton, 1822) *
19 Puntius ticto (Hamilton, 1822) *
20 Puntius vittatus Day, 1865
21 Rasbora daniconius (Hamilton, 1822) *
22 Rasbora rasbora (Hamilton, 1822). *
23 Salmophasia bacaila (Hamilton, 1822) *
21 Cobitidae (Loaches) 1 Lepidocephalichthys guntea (Hamilton, 1822)
22 Bagridae (Bagrid catfishes) 1 Mystus cavasius (Hamilton, 1822) *
2 Mystus gulio (Hamilton, 1822) *
3 Mystus vittatus (Bloch, 1794) *
4 Sperata seenghala (Sykes, 1839)*
23 Siluridae (Eurasian catfishes) 1 Ompok bimaculatus (Bloch, 1794) *
2 Ompok pabda (Hamilton, 1822)*
3 Wallago attu (Bloch & Schneider, 1801) *
24 Schilbeidae (Schilbid catfishes) 1 Ailia coila (Hamilton, 1822) *
2 Eutropiichthys vacha (Hamilton, 1822)
3 Silonia silondia (Hamilton, 1822)
25 Pangasiidae (Shark catfish) 1 Pangasius pangasius (Hamilton, 1822) *
26 Sisoridae (Sisorid catfish) 1 Bagarius bagarius (Hamilton, 1822) *
2 Bagarius yarrelli (Sykes, 1839) **
27 Clariidae (Air-breathing catfish) 1 Clarias magur (Hamilton, 1822) *
28 Heteropneustidae (Airsac catfish) 1 Heteropneustes fossilis (Bloch, 1794) *
29 Ariidae (Sea catfish) 1 Arius arius (Hamilton, 1822) *
2 Arius maculatus (Thunberg, 1792)
3 Nemapteryx caelata (Valenciennes, 1840) *
4 Osteogeneiosus militaris (Linnaeus, 1758) *
5 Plicofollis argyropleuron (Valenciennes, 1840)
6 Plicofollis tenuispinis (Day, 1877)
30 Plotosidae (Stinging catfishes) 1 Plotosus canius (Hamilton, 1822) *
2 Plotosus lineatus (Thunberg, 1787) *
31 Synodontidae (Lizard fishes) 1 Saurida  tumbil (Bloch, 1795) **
2 Trachinocephalus myops (Forster, 1801)**
32 Mugilidae (Mullets) 1 Chelon macrolepis (Smith, 1846) *
2 Liza melinoptera (Valenciennes, 1836) *
3 Liza parsia (Hamilton, 1822) *
4 Chelon planiceps (Valenciennes, 1836) *
5 Liza subviridis (Valenciennes, 1836) *
6 Liza vaigiensis (Quoy & Gaimard, 1825)
7 Mugil cephalus Linnaeus, 1758*
8 Rhinomugil corsula (Hamilton, 1822) *
9 Moolgarda cunnesius (Valenciennes, 1836) *
10 Moolgarda seheli (Forsskål, 1775)*
11 Moolgarda speigleri (Bleeker, 1858-59)*
33 Atherinidae (Oldworld silversides) 1 Atherinomorus duodecimalis (Valenciennes, 1835) **
2 Atherinomorus lacunosus (Forster, 1801)**
34 Belonidae (Needle  fishes) 1 Strongylura leiura (Bleeker, 1850) *
2 Strongylura strongylura (Van Hasselt, 1823) *
3 Xenentodon cancila (Hamilton, 1822) *
35 Hemiramphidae (Halfbeaks) 1 Hemiramphus far (Forsskål, 1775) **
2 Hyporhamphus limbatus (Valenciennes, 1847) *
36 Adrianichthyidae (Adrianichthyids) 1 Oryzias dancena (Hamilon, 1822) *
37 Aplocheilidae (Asian revulines) 1 Aplocheilus panchax (Hamilton, 1822) *
38 Syngnathidae (Pipe fishes & Sea horses) 1 Hippocampus fuscus Rüppell, 1838*
2 Ichthyocampus carce (Hamilton, 1822) *
3 Hippichthys cyanospilos (Bleeker, 1854)**
39 Synbranchidae (Swamp eels) 1 Ophisternon bengalense Mc Clelland, 1844**
40 Mastacembelidae (Spiny eels) 1 Macrognathus aral (Bloch & Schneider, 1801) *
2 Macrognathus pancalus Hamilton, 1822*
3 Mastacembelus armatus (Lacepède, 1800) *
41 Scorpaenidae (Scorpion fishes) 1 Pterois radiata Cuvier, 1829*
42 Tetrarogidae (Waspfishes) 1 Tetraroge niger (Cuvier, 1829) **
43 Platycephalidae (Flatheads) 1 Cociella crocodilus (Cuvier, 1829) **
2 Kumococius rodericensis (Cuvier, 1829) **
3 Platycephalus indicus (Linnaeus, 1758) *
44 Ambassidae (Perchlets, glass fishes) 1 Ambassis ambassis (Lacepede, 1802) *
2 Ambassis gymnocephalus (Lacepède, 1802) *
3 Chanda nama  Hamilton, 1822*
4 Parambassis ranga (Hamilton, 1822) *
45 Latidae (Lates perches/Asian Seabass) 1 Lates calcarifer (Bloch, 1790) *
46 Serranidae (Groupers, Rock-cods) 1 Epinephelus coioides (Hamilton, 1822) **
2 Epinephelus lanceolatus (Bloch, 1790)
3 Epinephelus malabaricus (Bloch & Schneider, 1801) **
4 Epinephelus tauvina (Forsskål, 1775) *
47 Sillaginidae (Smealt whitings) 1 Sillaginopsis panijus (Hamilton, 1822)
2 Sillago sihama (Forsskål, 1775)*
3 Sillago vincenti  Mc Kay, 1880**
48 Lactariidae (False trevallies) 1 Lactarius lactarius (Bloch & Schneider, 1801) **
49 Rachycentridae (Cobias) 1 Rachycentron canadum (Linnaeus, 1766) *
50 Echeneidae (Sharksuckers, Discfishes) 1 Echeneis naucrates Linnaeus, 1758*
51 Carangidae (Jacks, Trevallies, Pompanos & Scads) 1 Alectis indicus (Rüppell, 1830) *
2 Alepes djedaba (Forsskål, 1775) *
3 Atule mate (Cuvier, 1833)
4 Carangoides gymnostethus (Cuvier, 1833)    
5 Carangoides praeustus (Bennett, 1830) *
6 Caranx  ignobilis (Forsskål, 1775)
7 Caranx melampygus Cuvier, 1833
8 Caranx sexfasciatus Quoy & Gaimard, 1825*
9 Megalaspis cordyla (Linnaeus, 1758) *
10 Parastromateus niger (Bloch, 1795)
11 Scomberoides commersonnianus Lacepède, 1801**
12 Scomberoides lysan (Forsskål, 1775)
13 Scomberoides tala (Cuvier, 1832) *
14 Scomberoides tol (Cuvier, 1832)**
15 Selar boops (Cuvier, 1833) **
16 Selar crumenophthalmus (Bloch, 1793) **
17 Selaroides leptolepis (Cuvier, 1833) *
18 Trachinotus blochii (Lacepède, 1801)
19 Trachinotus mookalee (Cuvier, 1832) **
52 Leiognathidae (Pony fishes) 1 Eubleekeria splendens (Cuvier, 1829)
2 Gazza minuta (Bloch, 1795) *
3 Leiognathus daura (Cuvier, 1829)
4 Leiognathus dussumieri (Valenciennes, 1835) *
5 Leiognathus equulus (Forsskål, 1775) *
6 Leiognathus fasciatus (Lacepède, 1803) **
7 Nuchequula blochii (Valenciennes, 1835) *
8 Nuchequula gerreoides (Bleeker, 1851) **
9 Photopectoralis bindus (Valenciennes, 1835) **
10 Secutor insidiator (Bloch, 1787) *
11 Secutor ruconius (Hamilton, 1822) **
53 Lutjanidae (Snappers) 1 Lutjanus argentimaculatus (Forsskål, 1775) *
2 Lutjanus johnii (Bloch, 1792) *
3 Lutjanus kasmira (Forsskål, 1775) *
4 Lutjanus russellii (Bleeker, 1849) *
54 Datnioididae (Freshwater triple tails) 1 Datnioides polota (Hamilton, 1822) *
55 Gerreidae (Silver biddies)       1 Gerres erythrourus (Bloch, 1791) **
2 Gerres filamentosus Cuvier, 1829*
3 Gerres limbatus Cuvier, 1830*
4 Gerres macracanthus Bleeker, 1854
5 Gerres oyena (Forsskål, 1775) *
6 Gerres phaiya Iwatsuki & Hampstra, 2001*
7 Gerres setifer (Hamilton, 1822) *
56 Haemulidae (Grunts & Rubberlips)    1 Plectorhinchus nigrus (Cuvier, 1830)
2 Pomadasys argenteus (Forsskål, 1775) *
3 Pomadasys kaakan (Cuvier, 1830) **
4 Pomadasys multimaculatus (Playfair, 1867) **
57 Sparidae (Seabreams)     1 Acanthopagrus berda (Forsskål, 1775) *
2 Acanthopagrus latus (Houttuyn, 1782)
3 Argyrops spinifer (Forsskål, 1775)
4 Crenidens crenidens (Forsskål, 1775) *
5 Rhabdosargus sarba (Forsskål, 1775) *
58 Nemipteridae (Threadfin breams) 1 Nemipterus japonicus (Bloch, 1791) **
59 Sciaenidae (Croakers)             1 Daysciaena albida (Cuvier, 1830) *
2 Dendrophysa russelii (Cuvier, 1829) *
3 Johnius carruta Bloch, 1793**
4 Johnius dussumieri (Valenciennes, 1837)  
5 Johnius belangerii (Cuvier, 1830) * 
6 Johnius coitor (Hamilton, 1822)
7 Johnius macropterus (Bleeker, 1853)*
8 Nibea maculata (Bloch & Schneider, 1801) **
9 Otolithes ruber (Bloch & Schneider, 1801) **
10 Otolithoides biauritus (Cantor, 1849)
11 Otolithoides pama (Hamilton, 1822) *   
12 Paranibea semiluctuosa (Cuvier, 1830) *
13 Protonibea diacanthus (Lacepède, 1802) *
60 Polynemidae (Threadfin fishes) 1 Eleutheronema   tetradactylum (Shaw, 1804) *
2 Leptomelanosoma indicum (Shaw, 1804) *
3 Polydactylus plebeius (Broussonet, 1782) **
4 Polydactylus sextarius (Bloch & Schneider, 1801) *
61 Mullidae (Goatfishes) 1 Upeneus sulphureus Cuvier, 1829**
62 Drepaneidae (Sicklefishes) 1 Drepane punctata (Linnaeus, 1758) *
63 Monodactylidae (Moonies) 1 Monodactylus argenteus (Linnaeus, 1758) *
64 Nandidae (Leaf fishes) 1 Nandus nandus (Hamilton, 1822) *
65 Terapontidae (Terapon perches)    1 Pelates quadrilineatus (Bloch, 1790)
2 Terapon jarbua (Forsskål, 1775) *
3 Terapon puta Cuvier, 1829*
4 Terapon theraps Cuvier, 1829*
65 Cichlidae (Cichlids)  1 Etroplus suratensis (Bloch, 1790) *
2 Oreochromis mossambicus (Peters, 1852) **
66 Uranoscopidae (Stargazers) 1 Ichthyoscopus lebeck (Bloch & Schneider, 1801) *
67 Blenniidae (Blennies & allies) 1 Omobranchus zebra (Bleeker, 1868)*
68 Eleotridae (Gudgeons)   1 Butis butis (Hamilton, 1822)
2 Eleotris fusca (Forster, 1801)
3 Eleotris melanosoma Bleeker, 1852**
69 Gobiidae (Gobies)                         1 Acentrogobius cyanomos (Bleeker, 1849) *
2 Acentrogobius griseus (Day, 1876)
3 Acentrogobius masoni (Day, 1873)
4 Acentrogobius viridipunctatus (Valenciennes, 1837)
5 Amoya madraspatensis (Day, 1868)
6 Bathygobius fuscus (Ruppell, 1830)
7 Bathygobius ostreicola (Chaudhuri, 1916)
8 Brachygobius nunus (Hamilton, 1822)
9 Drombus globiceps (Hora, 1923)*
10 Eugnathogobius mas (Hora, 1923)
11 Glossogobius giuris (Hamilton, 1822) *
12 Gobiopterus chuno (Hamilton, 1822)
13 Oligolepis acutipennis (Valenciennes, 1837)
14 Oligolepis cylindriceps (Hora, 1923) *
15 Oxyurichthys microlepis (Bleeker, 1849) *
16 Oxyurichthys tentacularis (Vallenciennes, 1837)*
17 Parapocryptes rictuosus (Valenciennes, 1837)
18 Periophthalmus kalolo Lesson, 1831*
19 Psammogobius biocellatus (Valenciennes, 1837) *
20 Pseudapocryptes elongatus ( Cuvier,1816)
21 Pseudogobius javanicus (Bleeker, 1856)  
22 Stigmatogobius minima (Hora, 1923)
23 Taenioides buchanani (Day, 1873)
24 Trypauchen vagina ( Bloch & Schneider, 1801 ) *
25 Yongeichthys criniger ( Valenciennes, 1837) **
70 Ephippidae (Spadefishes) 1 Ephippus  orbis (Bloch  1787) **
2 Platax  orbicularies (Forsskål, 1775) **
71 Scatophagidae (Scats) 1 Scatophagus argus (Linnaeus, 1766) *
72 Siganidae (Spinsfoots, Rabbitfishes) 1 Siganus canaliculatus (Park, 1797) **
2 Siganus javus (Linnaeus, 1766) *
3 Siganus vermiculatus (Valenciennes, 1835) *
73 Acanthuridae (Surgeon fishes) 1 Acanthurus mata (Cuvier, 1829) **
2 Acanthurus triostegus (Linnaeus, 1758) **
74 Sphyraenidae (Barracudas) 1 Sphyraena jello (Cuvier, 1829) **
2 Sphyraena putnamae Jordan & Seale, 1905**
75 Trichiuridae (Hairtail fishes ) 1 Eupleurogrammus glossodon (Bleeker, 1860) **
2 Trichiurus lepturus (Linnaeus, 1758) **
3 Lepturacanthus savala (Cuvier, 1829) **
76 Scombridae (Mackerels, Seerfishes, Tunas, Albacores) 1 Euthynnus affinis (Cantor, 1849) **
2 Rastrelliger kanagurta (Cuvier, 1816) **
3 Scomberomorus lineolatus (Cuvier, 1829) *
78 Anabantidae (Climbing perches) 1 Anabas cobojius (Hamilton, 1822) *
2 Anabas testudineus (Bloch, 1792) *
79 Osphronemidae (Gouramies)  1 Trichogaster fasciata (Bloch & Schneider, 1801) *
2 Trichogaster lalius (Hamilton, 1822) *
80 Channidae (Snakeheads, Murrels) 1 Channa gachua (Hamilton, 1822) **
2 Channa marulius (Hamilton, 1822) **
3 Channa punctata (Bloch, 1793) *
4 Channa striata (Bloch, 1793) *
81 Paralichthyidae (Lefteye flounders) 1 Pseudorhombus arsius (Hamilton, 1822) *
2 Pseudorhombus micrognathus Norman, 1927**
3 Pseudorhombus triocellatus (Bloch & Schneider, 1801) **
82 Soleidae (Soles)  1 Brachirus orientalis (Bloch & Schneider, 1801) *
2 Solea ovata Richardson, 1846
83 Cynoglossidae (Tongue soles)   1 Cynoglossus lida (Bleeker, 1851) **
2 Cynoglossus lingua Hamilton, 1822*
3 Cynoglossus puncticeps (Richardson, 1846) *
84 Triacanthidae (Tripod fishes) 1 Triacanthus biaculeatus (Bloch, 1786) *
85 Balistidae (Triggerfishes) 1 Abalistes stellaris (Bloch & Schneider, 1801) **
86 Tetraodontidae (Puffers)       1 Arothron reticularis (Bloch & Schneider, 1801)
2 Arothron stellatus (Bloch & Schneider, 1801)
3 Chelonodon patoca (Hamilton, 1822) *
4 Lagocephalus lunaris (Bloch & Schneider, 1801 )
5 Takifugu oblongus (Bloch, 1786) *
6 Tetraodon cutcutia Hamilton, 1822*
7 Tetraodon fluviatilis Hamilton, 1822*
87 Diodontidae (Porcupinefishes) 1 Diodon hystrix Linnaeus, 1758**

** New records (by CDA) during post-restoration period (2001-02 to 2011-12) = 76
* Species inventorized (by CDA) during post-restoration period (2001-02 to 2011-12) = 171 
Sl. No. Family Sl. No. Species
1 Penaeidae 1 Penaeus monodon Fabricius, 1798* 
2 Penaeus semisulcatus De Haan, 1844*
3 Fenneropenaeus indicus (H.Milne Edwards, 1837)*
4 Melicertus canaliculatus (Olivier, 1811)**
5 Metapenaeus monoceros (Fabricius, 1798)*
6 Metapenaeus affinis (H.Milne Edwards, 1837)*
7 Metapenaeus dobsoni (Miers, 1878)*
8 Metapenaeus ensis (De Haan, 1844)**
2 Sergestidae 1 Lucifer hanseni Nobili, 1905 
2 Philocheras hendersoni (Kemp, 1915)
3 Palaemonidae 1 Macrobrachium lamarrei lamarrei (Edwards, 1837)*
2 Macrobrachium malcolmsonii malcolmsonii (H. Milne Edwards, 1844)*
3 Macrobrachium rude (Heller, 1862)* 
4 Macrobrachium scabriculum (Heller, 1862) 
5 Macrobrachium rosenbergii (De Man, 1879)** 
6 Macrobrachium equidens (Dana, 1852)**
7 Exopalaemon styliferus (H. Milne Edwards, 1840)*
8 Phycomenes indicus (Kemp, 1915) 
9 Cuapetes demani (Kemp, 1915)*
4 Alpheidae 1 Ogyrides striaticauda Kemp, 1915 
2 Athanas polymorphus Kemp, 1915 
3 Alpheus lobidens De Haan, 1849
4 Alpheus malabaricus (Fabricius, 1775) 
5 Alpheus paludicola Kemp, 1915 
5 Atyidae 1 Caridina nilotica (Roux, 1833) 
2 Caridina propinqua De Man, 1908*
6 Pasiphaeidae 1 Leptochela (Leptochela) aculeocaudata Paul'son, 1875 
7 Callianassidae 1 Neocallichirus maxima (A. Milne-Edwards, 1870)*
8 Upogebidae 1 Wolffogebia heterocheir (Kemp, 1915)*
Brachyuran Crabs
Sl. No. Family Sl. No. Species
1 Majidae 1 Doclea muricata (Fabricius, 1787)
2 Calappidae 1 Matuta planipes Fabricius, 1798*
2 Ashtoret lunaris   (Forsskål, 1775) **
3 Leucosiidae 1 Philyra malefactrix   (Kemp, 1915)
2 Philyra alcocki Kemp, 1915*
4 Hymenosomatidae 1 Elamina (Trigonoplax) cimex Kemp, 1915
5 Ocypodidae 1 Ocypode ceratophthalma (Pallas, 1772)
2 Ocypode macrocera Edwards, 1852*
3 Ocypode platytarsis Edwards, 1852 
4 Uca (Austruca) annulipes (Edwards, 1837) 
5 Dotilla pertinax Kemp, 1915
6 Dotilla intermedia de Man, 1888 
7 Dotilla myctiroides (Edwards, 1852) 
8 Euplax leptophthalmus Edwards, 1852
9 Camptandrium sexdentatum Stimpson, 1858 
10 Baruna socialis Stebbing, 1904
6 Grapsidae 1 Pachygrapsus propinquus de Man, 1908
2 Varuna litterata (Fabricius, 1798)*
3 Ptychognathus onyx Alcock,1900
4 Sesarma plicatum (Latreille, 1806) 
5 Neosarmatium meinerti (De Man, 1887)
6 Nanosesarma batavicum (Moreira, 1903)
7 Sesarma quadrata Fabricius, 1798**
8 Plagusia squamosa (Herbst, 1790) 
9 Metopograpsus messor (Forskål, 1775)
7 Gecarcinidae 1 Cardisoma carnifex (Herbst, 1796)
8 Xanthidae 1 Benthopanope indica (de Man, 1887) 
9 Portunidae        1 Portunus (Portunus) pelagicus (Linnaeus, 1758)*
2 Portunus (Portunus) sanguinolentus (Herbst, 1783)** 
3 Thalamita crenata Rüppell, 1830* 
4 Charybdis (Charybdis) feriata (Linnaeus, 1758)**
5 Charybdis (Charybdis) callianassa (Herbst, 1789)** 
6 Scylla serrata (Forskål, 1775)*
7 Scylla tranquebarica (Fabricius, 1798)**
8 Podophthalmus vigil (Fabricius, 1798)** 
 Lobsters
Sl. No. Family Sl. No. Species
1 Palinuridae 1 Panulirus polyphagus (Herbst, 1793)**
2 Panulirus ornatus (Fabricius, 1798)**
Quick Links
Follow Us
Be a fan on Facebook Be a fan on Facebook
Follow us on Twitter Follow us on Twitter
Watch us on Youtube Watch us on Youtube
Connecting With us Connecting With us
Photostream
Quick Contact
© 2014 Chilika Lagoon - The Eco-Wander, All Rights Reserved Powered by- All India Online (P) Ltd.